×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się usunięcie template.css.
Menu główne

ava1

LOGO LIBRUS poziome

Wojski zebrał co prędzej z sąsiedztwa kucharzy;
Pięciu ich było,służą,on sam gospodarzy.
Jako kuchmistrz białym się fartuchem opasał,
Wdział szlafmycę, a ręce do łokciów zakasał;
(…) ręką przetarte okulary włożył,
Dobył z zanadrza księgę,odwinął,otworzył.

Księga ta miała tytuł Kucharz doskonały.(…)
Co Wojski wyczytawszy pojmie i obwieści,
To natychmiast kucharze robią umiejętni.
Wre robota, pięćdziesiąt nożów w stoły tętni (…)
Co się zgromadzić dało i z domu i z jatek,
I z lasów,i z sąsiedztwa,z bliska i z daleka:
Rzekłbyś,ptasiego tylko nie dostaje mleka.
Dwie rzeczy,których hojny pan do uczty szuka,
Łączą się w Soplicowie:dostatek i sztuka.
A.Mickiewicz Pan Tadeusz, Księga XI

 chinkiRozpoczynając relację z XX Małopolskiego Konkursu Szkół Gastronomicznych nieprzypadkowo sięgnęliśmy po fragment z naszej narodowej epopei, bowiem nasz jubileuszowy konkurs przebiegał pod hasłem „Dziedzictwo kulinarne”.
8 marca 2019 roku był dniem niezwykłym dla całej szkolnej społeczności Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 1, ponieważ po raz dwudziesty mieliśmy wielką przyjemność ugoszczenia reprezentantów szkół gastronomicznych z województwa małopolskiego, a także uczniów i nauczycieli przybywających z zagranicy.

W konkursie, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wzięło udział 27 szkół (w tym 8 zagranicznych), 27 kucharzy,19 barmanów, 26 kelnerów oraz 26 cukierników (ogółem aż 98 uczniów). Miło nam donieść, że niektórzy z nich towarzyszą wiernie naszym zmaganiom konkursowym od samego początku, inni dołączyli później, ale wszyscy zgodnie twierdzą, że ze względu na panującą tu atmosferę chętnie przyjadą i podejmą próbę zmagań w następnych latach.
O tym wszystkim wspomniała w swoim przemówieniu pani dyrektor Małgorzata Matysik, która w zastępstwie dyrektor Barbary Brewczyńskiej powitała uczestników konkursu oraz zaproszonych gości. W tym miejscu wypada nam więc wymienić wszystkich tych, bez których nasze jubileuszowe wydarzenie nie mogłoby się odbyć. Pani dyrektor powitała reprezentantów urzędów, instytucji i szkół, którzy w wielu przypadkach wspierali konkurs od jego zarania.
Powitaliśmy zatem: Annę Korfel-Jasińską Zastępcę Prezydenta Miasta Krakowa Do Spraw Edukacji, Sebastiana Walosczyka Wizytatora Małopolskiego Kuratorium Oświaty, Wicedyrektora Wydziału Edukacji Magdalenę Węgrocką-Szwalec, proboszcza Parafii p.w. Matki Bożej Królowej Polski-ks. Jerzego Czerwienia, Przewodniczącego Rady Dzielnicy XVI Zygmunta Bińczyckiego i towarzyszącą mu Magdalenę Dziedzic, Pawła Muchę - Wicedyrektora Agencji Rozwoju Przemysłu oddział w Katowicach, Prezesa Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej-Wiesława Jopka z towarzyszącą mu Anną Łuszczek, Iwonę Ciećko - Zastępcę Dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oddział w Krakowie, Irminę Dziedzic - Kierownika Hali Selgros Cash & Carry, a także Bartłomieja Szostaka - Kierownika Sprzedaży Horeca, Marka Burkackiego - Szefa Instytutu Kulinarnego Transgurmet i Selgros oraz Macieja Szpunara - Doradcę Klienta Horeca, Rafała Fusta - Dyrektora Leroy Merlin z towarzyszącą mu Jadwigą Foltak oraz Kanclerza Konfraterni Mistrzów Barmanów Stowarzyszenia Polskich Barmanów Piotra Dziadkowca.
W dalszej części pani dyrektor powitała dyrektorów zaprzyjaźnionych szkół: Wicedyrektora Stefana Halickiego z Janą Turzovą z Presova, Dyrektor Marię Katreniakową z Bratysławy na Słowacji i Jarosławę Celechowską z Havirzova w Czechach. Obok tego serdeczne powitanie przyjęli nasi goście z Chin - Wicedyrektor Min Sing i młodzież z Jangsu Provience Xuzhou Technician Institute, goście z gruzińskiej szkoły Vacational College ICARUS Tbilisi Georgia reprezentowani przez młodzież pod opieką Otara Dabrundaszwili, Romanosa Suwariana i Panią Keso Chankoschvili. Mieliśmy też okazję powitać znanego cypryjskiego kucharza Charalamposa Constantinou oraz uczniów ze szkoły Technical School of Paphos z Cypru pod opieką Kyriakosa Thalassinosa. Przyjechali do nas także uczniowie z Saint Michel Mont Mercure oraz z Nancy we Francji, a także z zaprzyjaźnionych szkół w Norymberdze i z Martina na Słowacji.
Z zaproszenia do udziału w konkursie skorzystali również : Anna Ambrozi - Wicedyrektor Małopolskiej Szkoły Gościnności, Dorota Krawczyk - Dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych nr 2, Dyrektor Dorota Wierzbińska-Dubaj z Jarosławia i Dyrektor Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 2 Andrzej Ptasznik.
MKSG słynie z oryginalności i wysokiej jakości prezentowanych potraw. W tym roku organizatorzy konkursu rzucili uczestnikom nie lada wyzwanie. Jak połączyć kulinarną tradycję z nowoczesnością i współczesnymi oczekiwaniami koneserów wykwintnej kuchni?
Na to pytanie, w prosty sposób odpowiedziała jedna z uczestniczek konkursu, mówiąc że dziedzictwo i tradycja mogą, a nawet muszą stać się podstawą do budowania nowych, zaskakujących smaków czy połączeń wykorzystanych produktów. Podkreśliła, że nowych potraw nie można oderwać od tego, co tkwi w naszej kulturze, bowiem wówczas łatwo można się zatracić gubiąc własną oryginalność i tożsamość. Na tę właśnie cechę prezentowanych potraw zwrócili uwagę jurorzy oceniający smak i estetykę przygotowanych dań, zakąsek, deserów i drinków.
Przejdźmy zatem do prezentacji wyników konkursu, zaczynając od kategorii kucharz
(szkoły z zagranicy):
I miejsce za potrawę z kurczaka i pistacji, żółty krokiet z dyni oraz lody z kremu o smaku pomarańczy otrzymali reprezentant szkoły Technical School of Paphos z Cypru Leontios Lianezidis pod opieką CharalamposaConstantinou,
II miejsce za Preszowskie dziedzictwo otrzymał Daniel Ferenc ze Strednej Odbornej Skoly Obchodu a Služieb Prešov ze Słowacji pod opieką Erika Engela,
III miejsce za Xuzhou traditionalSpiced Fish (Tradycyjna Pikantna Ryba z Xuzhou)
otrzymał Chen Ziang ze szkoły Jiangsu Province Xuzhou Technician Institute, CHINA.
W tym miejscu wypada nam również wspomnieć o innych, wspaniałych potrawach przygotowanych przez pozostałych uczestników konkursu: Dmitris Nearchou przyrządził Pastę z figą i morelą w serze Halloumi oraz dzikie szparagi w wędzonym pstrągu, zaś zimny talerz mięs i warzyw w chińskim stylu zaserwował Qin Peng.

Uczniowie z polskich szkół w powyższej kategorii wypadli następująco:
I miejsce zdobył Jacek Darnowski z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Łodzi za zakąskę Wołowina / Jabłko Grójeckie / Burak / Sezam , opiekunem ucznia była Elżbieta Kurowska,
II miejsce za zakąskę Pstrąg wędzony / orzech laskowy w słonym karmelu / żelek z soku z jęczmienia / chips z pstrąga / palony por / karmelizowana kiszona kapusta otrzymała Nikola Kubaczka z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle pod opieką Iwony Gomoli,
III miejsce za zakąskę Karp zatorski / moskole / bryndza / sorbet z jabłek łąckich zdobył Bartosz Starnawski z Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 1 w Krakowie pod opieką Magdaleny Nosek.
Dodajmy,że i inni uczestnicy zadbali o wysoki poziom prezentowanych potraw: Witold Mondry z naszej szkoły podał pstrąga ojcowskiego w towarzystwie bryndzy i jabłka, Dorota Hirna z Jarosławia zaskoczyła oryginalnym smakiem Teriny z łososia na galaretce z rokitnika w towarzystwie salsy pomidorowo-miodowej z nutką sosu miętowego, Karina Balicka z Przemyśla zaserwowała Mus z wątróbki cielęcej z konfiturą z derenia w towarzystwie proziaka, Andrzej Sysło z Tarnowa popisał się Trzema znakami smaku, a Kacper Ciupak z Iwonicza podał Roladę mięsną z proziakiem podkarpackim i dipem czosnkowo-koperkowym.

W kategorii cukiernik finał konkursuwyglądał następująco:
I miejsce Wioletta Moryc, Katarzyna Sobczak z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Małopolska Szkoła Gościnności w Myślenicach pod opieką Barbary Latochy,
II miejsce Karolina Bernacka, Jakub Herian z Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 1 w Krakowie pod opieką Tomasza Dery,
III miejsce Emilia Staniszek, Natalia Trojanowska z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Łodzi pod opieką Wioletty Witkowskiej.

W kategorii barman niezwykłością smaków i ich połączeń wykazali się:
I miejsce Julia Dyrla z Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 1 pod opieką Małgorzaty Żelawskiej-Wilk za drinka o nazwie Cocumber Fresh,
II miejsce Nikola Sadlik z Zespołu Szkół im. Juliana Tuwima w Bielsku-Białej pod opieką Patryka Kozieła za Jardin de rosas,
III miejsce Patryk Szyrszeń z Zespołu Szkół nr 1 w Limanowej pod opieką Agaty Kozyry za Fruity Forest.

 Biegłością w zakresie obsługi klienta wykazali się następujący uczniowie (kategoria kelner):

I miejsce Karol Pszonak i Karol Kubas Z Zespołu Szkół Spożywczych Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu pod opieką Wandy Mazurek,
II miejsce Wiktoria Nicia i Kamil Rakoczy z Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 1 w Krakowie pod opieką Małgorzaty Kosek-Ankus,
III miejsce Patrycja Mikołajczyk i Katarzyna Gabrysiak z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Łodzi pod opieką Edyty Cieślak–Kudły.

Po ogłoszeniu wyników wszyscy goście udali się na salę gimnastyczną, która w tym dniu przeobraziła się w przepięknie udekorowaną salę restauracyjną.Tam można było skosztować potraw przygotowanych przez uczestników konkursu i ocenić jakość ich smaku oraz estetykę podania. A wszystko to w klimacie bajecznie udekorowanych stołów, które z wielką wyobraźnią zostały przyozdobione przez uczniów zgodnie z myślą przewodnią konkursu. W tej kategorii wybór był szczególnie trudny,bowiem stoły i nakrycia biły w oczy feerią barw. I zapewne to właśnie urzekło jurorów, którzy docenili złoto-czerwony, nakryty zgodnie z tradycją, stół uczniów z Chin oraz niezwykle gustowny, przygotowany ze smakiem i elegancją stół reprezentantów szkoły w Jarosławiu.

W tym miejscu wypada nam złożyć głęboki ukłon w stronę naszych wieloletnich patronów.Dziękujemy:
Wojewodzie Małopolskiemu Piotrowi Ćwikowi, Marszałkowi Województwa Małopolskiego - Witoldowi Kozłowskiemu, Prezydentowi Miasta Krakowa - Jackowi Majchrowskiemu, Barbarze Nowak – Małopolskiej Kurator Oświaty, Kongregacji Kupieckiej, Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa, Radzie Dzielnicy XVI, Stowarzyszeniu Polskich Barmanów. Dziękujemy także za patronat medialny,którego podjęły się następujące instytucje: TVP 3 Kraków, Głos Tygodnik Nowohucki, Przegląd Gastronomiczny, Portale Gastronomiczne: Gastrona pl., Papaja pl., Cookpad.
Drugi ukłon należy się sponsorom, którymi byli:
Selgros Cash &Carry, Leroy Merlin, Promiwex sp. z o.o., Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Krakowska Kongregacja Kupiecka, Rada Rodziców przy ZSG nr1,Gastro-pack,Spółdzielnia Pracy Piwniczanka, Gastroinfo, Wypożyczalnia Gastro Rental, Jurek Catering s.c., Tymbark, Giełda Samochodowo-Handlowa w Krakowie sp. z o.o., Fundacja Własności Pracowniczej HTS, Producent Wędlin Firma Gawor, Unilever Polska S.A., Zakłady Mięsne Szubryt, Enoteka Pergamin, Oerlemans sp. z o.o., Lantmannen Unibake Poland, Świat Platerów, Ecolab Sp. z o.o., Park Wodny S.A., Sokołów S.A., Monin, Hotel Santorini, Hotel Arłamów, Krakowska Szkoła Restauratorów, Firma Segafredo Zanetti Poland, Firma Handlowo-Produkcyjna Bucki S.C., Centrum Handlowo-Giełdowe Balicka, Grand Signature Restaurant, Handlowa Spółdzielnia Jubilat, Pstrąg Ojcowski, Państwo Małgorzata i Paweł Mucha oraz Filip Maniak - absolwent ZSG nr1 w Krakowie.
Osobno pragniemy podziękować jurorom naszego konkursu za poświęcony czas i pracę w komisjach konkursowych.
Jury degustacyjne reprezentowali:
Tomasz Smoczyk –Szef Kuchni Hotelu Grand
Zbigniew Kurleto - Mistrz Kuchni, Przewodniczący Sekcji Gastronomicznej Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej
Joanna Ochniak - Międzynarodowy, Certyfikowany Juror Konkursów Kulinarnych
Wiesław Bober - jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych kucharzy w Polsce
Jarosław Walczyk - Prezes Fundacji Klubu Szefów Kuchni
Theo Vafidis - szef kuchni , osobowość telewizyjna
Kurt Scheller - szwajcarski szef kuchni, krytyk kulinarny,
Marcin Soból - członek Europejskiego Stowarzyszenia Kucharzy
Jury techniczne:
Łukasz Cichy - Szef Kuchni restauracji Biała Róża
Roman Pawlik - Zastępca Szefa Kuchni restauracji Hilton Garden Inn
Mateusz Guzik - Szef Kuchni restauracji Enoteka
Piotr Porada - Szef Kuchni hotelu Arłamów
Miłosz Kowalski - Szef Kuchni restauracji Halicka
Robert Kopacz - Szef Kuchni restauracji Tauron Arena
Tomasz Niewiara - Szef Kuchni restauracji Szary Residence
FilipManiak - Chef de Partie Compass Group at Chelsea London Football Club Training Ground
Rafał Bosak - Zastępca Szefa Kuchni Bistro Zakładka
Michał Burkacki - kucharz firmy Selgros

Konkurs cukiernika-jury techniczne:
Michał Cienki, Kamil Apostolik, Monika Ignaciuk
Jury degustacyjne:
Stefan Przebindowski, Zbigniew Handziak, Grzegorz Prochal, Bożena Sikoń, dr Anna Przebindowska, Krzysztof Wilk
Konkurs kelnera:
Paweł Czarnik, Jacek Grochot, Wiesław Kukuła, Łukasz Sadek

Szkolny konkurs kucharza:
Tomasz Bezwiński, Andrzej Musiał, Zofia Zawojska, Henrik Zidek, Tomasz Zając, Krzysztof Wojtal

Kończąc relację z XX Jubileuszowego Małopolskiego Konkursu Szkół Gastronomicznych chylimy czoła przed nauczycielami wszystkich szkół biorących udział w konkursie doceniając ich trud i wkład w przygotowanie uczniów. Dziękujemy uczestnikom konkursu, którzy udowodnili, że sztuka kulinarna i związana z nią obsługa mogą stanowić najwyższy kunszt artystyczny, którego nie powstydziliby się szefowie najlepszych restauracji. Gratulujemy pomysłowości, kreatywności i doskonalenia umiejętności zawodowych.
Dziękujemy też wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy ciężką pracą zaangażowali się w oprawę i przygotowanie konkursu, poświęcili bezinteresownie swój czas.

» Zapraszamy do galerii zdjęć z Finałowej Gali XX Jubileuszowego Małopolskiego Konkursu Szkół Gastronomicznych.

Zwracając się do wszystkich osób zaangażowanych w to wspaniałe wydarzenie pragniemy już dziś zaprosić do udziału w następnych zmaganiach konkursowych. I choć tym dwudziestym rokiem zamykamy jakiś etap, wchodząc w nowoczesność, pamiętajmy o naszym kulinarnym dziedzictwie, bo tylko korzystając z tradycji będziemy mogli stworzyć prawdziwą, wartościową sztukę tworzenia oryginalnych potraw i obsługi spragnionego nowych doznań klienta.

Media o nas: 

TVP3 KRAKÓW - Kronika Krakowska

TVP3 KRAKÓW

KULINARNY KRAKÓW

Wspomnienia z poprzednich edycji...

Edycja Data/rok szkolny Hasło przewodnie Czytaj więcej
I  17-19.III.2000  „Potrawy galicyjskie” więcej
II  16-17.III.2001  „Kuchnie regionalne” więcej
III  8-10.III.2002  „Przeboje kulinarne Europy” więcej
IV  7-8.III.2003  „Moja specjalność” więcej
V  4-6.III.2004  „Potrawy literatury pięknej” więcej
VI  4-5.III.2005  „Kulinaria przyszłości” więcej
VII  10-12.III.2006  „Kuchnia bliżej natury” więcej
VIII  9-11.III.2007  „Półwiecze tradycji kulinarnych” więcej
IX  22-23.II.2008  „Wbrew regułom i kanonom” więcej
X  20-23.III.2009  „Młodzi łowcy smaków” więcej
XI  5-7.III.2010  „Polskie inspiracje kulinarne” więcej
XII  4 - 6.III.2011  „Specjalności kulinarne" więcej
XIII 9 - 11.III.2012 „Przysmaki europejskich piłkarzy” więcej
XIV 1-3.III.2013 „Gotuj z pasją i fantazją” więcej
XV 28.02.-1.03.2014 „Kuchnia z widokiem na Kraków” więcej
XVI 6-8.III.2015 "Nowohucki tygiel kulinarny" więcej
XVII 4-6.III.2016 „Polska Wielkanoc" więcej
XVIII 3-5.III.2017

„Podróż przez smaki”

więcej
XIX 2-4.III.2018  „Na królewskim stole” więcej
XX 7-9.III 2019  „Dziedzictwo kulinarne" więcej...
XXI 6-7III.2020 „Ponadczasowe smaki natury" więcej...
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok