cypr koniec2018W ramach projektu "Smaki Europy - zagraniczne staże uczniów i nauczycieli z ZSG 1 w Krakowie" POWERVET-2016-1-PL01-KA102-024402 realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe” szesnastoosobowa grupa uczennic pod opieką pani Wandy Fundament oraz pani Małgorzaty Żelawskiej-Wilk odbyła praktykę zawodową w mieście Kato-Pafos.

Od dnia 23.04 do 11.05.2018 r. młodzież pracowała w czterech pięciogwiazdkowych hotelach: "Alexander The Great", "Annabelle", "Almyra" oraz "Aloe", który równocześnie był miejscem zamieszkania.
Praktyki odbywały się w kuchni i na sali konsumenckiej. Stażyści nauczyli się wykonywać tamtejsze tradycyjne potrawy, takie jak: grilowany ser halloumi, sałata z pieczonymi krewetkami, małżami i grilowanymi pomidorami, souvlaki, moussaka, caciki, mezze, stifado, kefedes, różnego rodzaju mięsa np. shish kebab, szaszłyki wołowe oraz jagnięce. Na sali konsumenckiej nauczyli się: przygotowywać bieliznę i zastawę stołową, dobierać odpowiednie sztućce do serwowanych dań, przygotowywać tradycyjną cypryjską kawę, jak również szeroki asortyment napojów mieszanych, obsługiwać gości oraz utrzymywać czystość i porządek na sali konsumenckiej. W czasie odbywania stażu podszkoli swój angielski, poznali nowych ludzi, nauczyli się dyscypliny pracy zespołowej oraz poznali kilka zwrotów z języka greckiego.
W czasie wolnym rozkoszowali się tutejszą pogodą oraz widokami a w weekendy całą grupą wraz z opiekunami wyruszali w podróż do pobliskich miast. W Polis odbył się rejs statkiem na ”Błękitną Lagunę” z kąpielą w krystalicznie błękitnej wodzie. W Limassol odwiedzono piękny port, po drodze udało się zobaczyć ruiny Teatru Greckiego, jak również winiarnie, gdzie zaprezentowano jak od podstaw powstaje najlepsze wino na Cyprze. Łaźna oraz Skała Afrodyty były kolejnym miejscem zwiedzania. W ostatni wolny weekend stażyści udali się do wykopalisk antycznego miasta, gdzie mogli podziwiać mozaiki takie jak; Dom Dionizosa, Willa Tezeusza czy Dom Aiona. Zwiedzali również Agia Kyriaki, czyli kościół znajdujący się w samym środku Kato Pafos.
Całe trzy tygodnie upłynęły wszystkim w cudownej atmosferze, pełnej uśmiechu. Zostały nawiązane nowe znajomości, zwiedzili piękne i zarazem ciekawe miejsca. Z pewnością cały wyjazd zapadnie w ich pamięci na długo.

Cała grupa bardzo dziękuje dyrekcji, opiekunom oraz wszystkim, którzy włożyli swój trud w zorganizowanie stażu 😘

» Zapraszamy do galerii zdjęć

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok