UJ2016W dniu 29 listopada naszą szkołę odwiedził profesor Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej  Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie pan Krzysztof Ostafin. Zaprezentował On uczniom klasy I ht, II ht i IV c ciekawą prelekcję na temat badań prowadzonych na daleko wysuniętym na północ skrawku Europy jakim jest należąca do Norwegii wyspa Spitsbergen w Archipelagu Svalbard.

W tym roku mija już 82 lata od pierwszych badań Polaków na tej arktycznej wyspie. W lipcu i sierpniu 2016 r. wyspę tę ponownie odwiedzili naukowcy z UJ prowadząc tam badania m.in. w zakresie zjawisk lodowych.  Dzięki relacji p. K. Ostafina uczniowie mogli zobaczyć na slajdach górsko-wyżynny krajobraz wyspy, który w znacznej części pokrywają lodowce. Poznali cechy polarnego klimatu wyspy, na który wpływają morze i ciepły prąd morski. Dowiedzieli się dlaczego wyspa jest nazwana królestwem niedźwiedzi i jak się należy zachować w ich obecności oraz jaka roślinność występuje w tundrze i dlaczego jej rozwój jest związany z obecnością zwierząt. Uczniowie po raz kolejny przekonali się, że zmiany klimatu nie są mitem. Topnienie lądolodu na wyspie jest udowodnione naukowo.  Od 1900 roku zasięg lodowca skurczył się z 28 km do 5 km. Skutkiem tego za kilkanaście lat możemy być świadkami narodzin nowej wyspy w tej części Europy.
Prelekcja była również dla uczniów z klas o profilu turystycznym źródłem wiedzy na temat tego, jak można zorganizować wyprawę w tak odległe i nieprzyjazne dla człowieka zakątki świata. Bardzo dziękujemy panu Krzysztofowi Ostafinowi za przekazanie nam cennych informacji  i liczymy na dalszą współpracę.

Marta Wierdak- Róż

» Zapraszamy do galerii zdjęć

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok